Przyszłość naszej planety, a więc i nasza oraz kolejnych pokoleń zależy od codziennych działań każdego z nas. Zmiany klimatu pokazują, że nie możemy dłużej zwlekać z wprowadzaniem w życie ekologicznych zachowań, które wpłyną na poprawę stanu środowiska. Kiedy więc zacząć edukację w zakresie ekologicznych postaw? Jak najwcześniej, a najlepiej już dziś!
Celem programu „Velvet. Piątka dla Natury” jest wspieranie edukacji ekologicznej w szkołach, aktywizowanie uczniów oraz pedagogów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia i zaszczepienie w dzieciach wiary, że każde, nawet najdrobniejsze działanie na rzecz natury, powtarzane odpowiednio często może prowadzić do realnej zmiany na większą skalę. Program ma przyczynić się również do rozwoju świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, która w przyszłości zaprocentuje w codziennych nawykach.
Program „Velvet. Piątka dla Natury” nawiązuje do pięciu obszarów strategii zrównoważonego rozwoju „Eco Agenda 2025”, realizowanej przez Velvet CARE i symbolizowanej przez znak „Save Nature” znajdujący się na opakowaniach wyrobów Velvet. Są to:
Na nauczycieli, którzy założą konto w programie czekają w pełni zgodne z podstawą programową scenariusze lekcji związane tematycznie z obszarami strategii zrównoważonego rozwoju „Eco Agenda 2025”, symbolizowanymi przez znak „Save Nature”, znajdujący się na opakowaniach produktów Velvet CARE. Scenariusze zawierają gotowe pomysły na to, jak w interesujący dla dzieci sposób przybliżyć im zagadnienia związane z ochroną środowiska. Na końcu każdego z nich znajduje się ekowyzwanie – zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie kreatywnym. Zarówno scenariusze, jak i udział w konkursie są całkowicie bezpłatne.
Ekowyzwania to filar konkursu skierowany do nauczycieli. Zadaniem uczniów jest przygotowanie dowolną techniką pracy kreatywnej opisanej w ekowyzwaniu zwieńczającym każdy scenariusz lekcji. Wspólnie ze swoimi klasami z roczników I-III możesz zrealizować wszystkie pięć zadań konkursowych lub wybrać. W ten sposób zwiększysz szanse na wygraną, jednak nagrodę możesz otrzymać tylko raz.
Formularze zgłoszeniowe dla każdego obszaru tematycznego znajdziesz na swoim profilu, po zalogowaniu się na konto. W każdym formularzu znajdują się dwie sekcje: zdjęcia prac kreatywnych i zdjęcia dokumentujące przebieg ekolekcji. Do każdej sekcji musisz wgrać minimum jedno zdjęcie. Ostatnim elementem formularza konkursowego jest pole tekstowe, w którym musisz zamieścić krótkie (do 1000 znaków ze spacjami) sprawozdanie z przeprowadzonej lekcji.
Praca konkursowa może być przygotowana w trakcie lekcji lub indywidualnie w ramach nauczania zdalnego – Twoim zadaniem jest wybór pracy/prac reprezentującej/cych Twoją klasę. Mogą Ci w tym pomóc uczniowie. Szczegółowe informacje o kryteriach, jakie musi spełniać praca kreatywna zgłoszona do konkursu, znajdziesz w Regulaminie . Pamiętaj, że każda praca, przed dopuszczeniem jej do rywalizacji konkursowej, przechodzi weryfikację moderatorów strony i jest sprawdzana pod kątem zgodności z Regulaminem.
Po zatwierdzeniu zgłoszenia zostają poddane ogólnodostępnemu głosowaniu publiczności.
W konkursie „Ekowyzwanie” przewidzianych jest 160 nagród dla klas z największą ilością głosów. Zwycięskie klasy otrzymają zestawy edukacyjne o wartości do 400 zł,natomiast nauczyciele – bon do Empik o wartości 100 zł. Dodatkowo każdy uczeń zwycięskiej klasy dostanie książeczkę edukacyjną utrwalającą wiedzę zdobytą na ekolekcjach przeprowadzonych w ramach programu.
Zwycięzców „Ekowyzwań” poznamy 7 kwietnia 2022 r.
Dyrektorze, w formularzu zgłoszeniowym (dostępnym na Twoim profilu po zalogowaniu na konto) znajdziesz miejsce na:
• wgranie skanu wniosku o dofinansowanie ekoprojektu (wypełnionego na podstawie przygotowanego wzoru);
• zdjęcia obrazujące wniosek (jeśli ubiegasz się o renowację terenu zielonego wokół szkoły – pokaż, jak ten teren wygląda w tej chwili);
• pole tekstowe, gdzie należy zamieścić krótki (do 1000 znaków ze spacjami) list motywacyjny, który ma przekonać jury konkursowe, że to właśnie Twoja szkoła powinna otrzymać dofinansowanie.
Minister Klimatu i Środowiska | Marszałek Województwa Lubelskiego |
Dolnośląski Kurator Oświaty | Marszałek Województwa Lubuskiego |
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty | Marszałek Województwa Małopolskiego |
Lubuski Kurator Oświaty | Marszałek Województwa Opolskiego |
Opolski Kurator Oświaty | Marszałek Województwa Podkarpackiego |
Pomorski Kurator Oświaty | Marszałek Województwa Podlaskiego |
Świętokrzyski Kurator Oświaty | Marszałek Województwa Pomorskiego |
Starosta Zawierciański | Marszałek Województwa Świętokrzyskiego |
Starosta Olkuski | Marszałek Województwa Wielkopolskiego |
Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Stanisław Wziątek | Marszałek Województwa Mazowieckiego |
Pierwsza, regionalna wersja programu była skierowana do szkół w dwóch powiatach – olkuskim (woj. małopolskie) i zawierciańskim (woj. śląskie), Dlaczego? Na ich granicy znajduje się fabryka produkująca wyroby Velvet. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, jak ważne jest dla nas działanie na szczeblu lokalnym. Wierzymy, że inicjatywy podejmowane w najbliższym otoczeniu prowadzą do realnej zmiany w skali makro.
W roku szkolnym 2021/2022 do udziału w programie „Piątka dla Natury” i wspólnych działań na rzecz środowiska zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe w Polsce.
01.10.2021 r. – start programu 07.10.2021 r. – uruchomienie formularzy konkursowych ekowyzwań oraz rozpoczęcie przyjmowania wniosków o dofinansowanie szkolnych ekoprojektów 11.02.2022r. – ostatni dzień, w którym można przesyłać prace zrealizowane w ramach ekowyzwań oraz wnioski o dofinansowanie ekoprojektów 14-28.02.2022 r. – przerwa techniczna 01.03.2022 r. – start głosowania w kategorii „ekowyzwanie”, ocena wniosków o dofinansowanie ekoprojektów 31.03.2022 r. – zakończenie głosowania w kategorii „ekowyzwanie” oraz obrad jury dotyczących ekograntów 07.04.2022 r. – ogłoszenie wyników konkursu w obu kategoriach
*Podany harmonogram programu i konkursu w uzasadnionych przypadkach może ulec zmianie. O każdej ze zmian Uczestnicy programu zostaną poinformowani mailowo, w trybie przewidzianym w Regulaminie Piątki dla Natury.